Kazinczy szép magyar beszéd országos verseny

2022.03.07.

A szabályzat alapján Karunk 1 főt tud delegálni. A kari forduló lebonyolítása április környékén várható.

Az országos döntőn a hazai és a határainkon túli pedagógusképző felsőoktatási intézmények és a jogtudományi karok azon hallgatói vehetnek részt, akik az intézményi versenyeken a legjobbaknak bizonyultak.

A versenyfeladat:
A versenyzőknek két, 1-1 gépelt oldalnyi, 2-3 percnél nem hosszabb, magyar szerzőtől származó 20-21. századi esszé- vagy szépprózai szöveget kell felolvasniuk. Az egyik szöveget szabadon választják, ennek felolvasására előzetesen felkészülhetnek (a szöveg nem lehet fordítás, és nem tartalmazhat sok párbeszédes részt). A másik szöveget a verseny helyszínén kapják meg, és 20 perc felkészülési idő után olvassák fel.

A teljesítmény értékelésének főbb szempontjai:
a) jó szövegértés és szöveghűség,
b) a szövegtartalom, az írói szándék és a szövegszerkezet hiteles közlése,
c) a beszédhelyzetnek, a szövegkörnyezetnek megfelelő tolmácsolás,
d) jó beszédlégzés, a beszédhangok és hangkapcsolatok helyes ejtése, megfelelő hangsúlyozás, dallamformálás, szünettartás; a beszédtempó, a hangerő illő alkalmazása; a nonverbális eszközök szövegnek megfelelő, mértéktartó használata.

Az országos döntőre 2022. május 13-án (pénteken) kerül sor Esztergomban.

Amennyiben a járványügyi helyzet a személyes jelenlétet nem teszi lehetővé, a verseny a tavalyihoz hasonlóan online módon kerül megrendezésre. Ennek lebonyolításáról a szervezők külön tájékoztatást küldenek.

A versenyre való jelentkezés kari szervezője és a felkészítő tanár: dr. Andrási Dorottya egyetemi docens (Római Jogi Tanszék), nála lehet jelezni a kari fordulón való részvételi szándékot az alábbi e-mail címen: andrasi.dorottya@jak.ppke.hu

A teljes kiírás itt.