Tantárgy adatlapja

Oktató: Dr. Szabó Ildikó

Tárgy kódja, neve: JDDO340XA0 Adózás az Európai Unióban

Tantárgy tartalma:

A tantárgy az Európai Unió működéséről szóló szerződés rendelkezésein keresztül vizsgálja az adóharmonizáció elemeit, kitérve arra, hogy az adóharmonizáció fő célja annak biztosítása, hogy az egyes nemzeti adópolitikák ne gyakoroljanak kedvezőtlen hatást a többi tagra és ezen keresztül az unió egységes belső piacára.

Mivel az adóharmoni

zációt szolgáló egyes uniós szabályok az uniós tagállamok és Magyarország számára is nagy jelentőségűek, olyannyira, hogy az egyes döntéseknek nemcsak az országhatáron belül, de azon kívül is képesek gazdasági mechanizmusokat elindítani. Az egységes belső piaccal rendelkező Európai Unió számára ezért vált rendkívüli jelentőségűvé az adóharmonizáció ténye és eredményei. A belső piac megvalósításának szempontjából az elsődleges feladat az volt, hogy a forgalmi adók rendszerét a lehető legsemlegesebb módon lehessen működtetni. E célból dolgozták ki az 1960-as években a hozzáadottértékadó (VAT, áfa) rendszerét, miközben az adó mértékének meghatározása továbbra is tagállami hatáskörben maradt. A félév során elemezzük az adóharmonizáció egyes területeit és folyamatait, valamint meghatározzuk, hogy az eredetileg meghatározott célhoz képest jelenleg milyen fázisban tart az adóharmonizáció, és milyen jövőbeli előrelépési lehetőségek rajzolódnak ki (például a társasági adót érintő minimum adó tárgykörében).

Mindezen keretrendszeren belül a félév során számos olyan jogesetet dolgozunk fel, amelyekben Európai Unió Bírósága jogfejlesztő szerepet betöltve, ma már precedensnek számító döntéseket hozott. Például kitérünk – többek között – a C-276/18. Krakvet Marek Batko ügyben hozott ítéletre, illetve a C-419/14. WebMindlicenses Kft. ügyben hozott ítéletre.

Elérendő kompetenciák:

• A hallgató megismeri az adózás alapvető struktúráját az Európai Unióban, és cs

oportosítani tudja az egyes adónemeket, adókötelezettségeket.

• A hallgató elemezni tudja az egyes országok adószerkezetét az Európai Unió által meghatározott keretrendszerben.
  • A hallgató meg tudja határozni a hazai adórendszer főbb jellemvonásait, és párhuzamos, illetve eltérő karaktereket tud bemutatni az Európai Unió többi tagállamának adórendszeréhez képest.
  • A hallgató képes autonóm módon, különböző szempontokat is megjelölve elemezni az adórendszert érintő, az Európai Unió Bírósága előtt lévő jogeseteket.

Kötelező irodalom:

• Erdős Gabriella, Földes Balázs, Őry Tamás: Az Európai Unió adójoga. Wolters Kluwer, Budapest, 2021.
  • Dr. Szabó Ildikó: Az Európai Bíróság ítélete a WebMindLicenses Kft. ügyében. ELJÁRÁSJOGI SZEMLE 1 pp. 30-38, 9 p. (2016)
  • Ajánlott:

• Dr. Békés Balázs: Közvetlen adózás az Európai Unióban. A tagállami jogok harmonizációja és versenye. Wolters Kluwer. Budapest, 2019.
  • Ferkelt Balázs: Az európai integráció legnagyobb sikere: a gazdasági integráció megvalósulása az Európai Unióban. Hitelintézeti Szemle, 22. évf. 1. szám, 2023. március, 161–165. o.
  • Erdős Éva: Fenntarthatóság és adókikerülés kapcsolata az európai adóharmonizáció legújabb tendenciáinak tükrében. Miskolci Jogi Szemle, 2021. (16. évf.) 5. sz. 113-127. old.
  • Deák Dániel: Környezeti adóharmonizáció és versenykonform szabályozás az Európai Unió Bírósága gyakorlatának fényében. Pro futuro : a jövő nemzedékek joga, 2017. (7. évf.) 1. sz. 95-117. old.
  • Őry Tamás: Adóharmonizáció az Európai Unióban - I. rész. Adó, 2015. (29. évf.) 15. sz. 45-51. old.
  • Őry Tamás: Adóharmonizáció az Európai Unióban - II. rész. Adó, 2016. (30. évf.) 3. sz. 43-49. old.
  • Szilovics Csaba: Az Európai Unió adójogának jellegzetességei és az adóharmonizáció folyamata. Jura, 2014. (20. évf.) 2. sz. 150-155. old.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDNÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali magyar 8 félév JÁK
Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDLÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Levelező magyar 8 félév JÁK