Tantárgy adatlapja

Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Büntető Anyagi, Eljárási és Végrehajtási Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Fontanini Walter Massimo
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

Ez a szeminárium a jog és a pszichológiai tudományok metszéspontjainak mélyebb megértésére irányuló sürgető igényre válaszol. Ez a szeminárium a jogászhallgatók számára abban nyújt több előnyt, hogy elsajátítják a pszichológiai dinamikák jogi eljárásokban való megfogalmazásához és értelmezéséhez szükséges nyelvezetet és fogalmi kereteket. Ezeknek az összetett pszichológiai fogalmaknak a megértése nemcsak a vád és a védelem, hanem a megelőző intézkedések és a rehabilitációs stratégiák kialakítása szempontjából is létfontosságú. Ezek az  ismeretek nélkülözhetetlenek a tájékozottabb és pszichológiai szempontból megértőbb  jogi folyamatok lebonyolításához..

Tantárgy tartalma:

1. Neurofiziológia: Hogyan épül fel és működik az agyunk. Biológiai alapok.
  2. DSM5, A pszichológiai zavarok osztályozása a megfelelő kommunikáció érdekében a bíróságon.
  3. Mi a személyiség? Bűnözői személyiség vagy bűnözői magatartás?
  4. Személyiségzavarok 1: Fókuszban az antiszociális személyiségzavar és annak gyakorisága a bűnözői populációkban.
  5. Személyiségzavar 2: A Borderline személyiségzavar, a nárcisztikus személyiségzavar és a sötét személyiség.
  6. Személyiségzavar 3: Pszichopátia, Az antiszociális erkölcsiségtől a bűnözői magatartásig. A pszichopátia és a szociopátia mélyreható vizsgálata, megkülönböztetésük és hatásuk a bűnelkövetési magatartásra.
  7. Düh, agresszió, ellenségesség: Az erőszakos bűncselekmények pszichológiája
  8. Családon belüli erőszak
  9. Bűncselekmény pszichológiai vagy szociológiai okokból
  10. Parafília: Gyermekek és mások szexuális zaklatása
  11. Formátlan elmék: idegrendszeri fejlődési zavarok és a korai serdülőkori bűnözés: Gyermekkori problémák, családi vagy társas nyomás?
  12. Viktimológia és annak hatása a büntetőeljárásra. Az áldozatok és az áldozattá válás pszichológiai hatásainak tanulmányozása. Poszttraumás stressz zavar, szorongás és pánik.

Számonkérési és értékelési rendszere:

Szóbeli vagy írásbeli

Irodalom:

A szeminárium során a témával kapcsolatos jegyzetek.

Szakszótár:

American Psychiatric Association. (2022). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (5th ed., text rev.). https://doi.org/10.1176/appi.books.9780890425787

Kötelező szakirodalom:

Bull, R., Bilby, C., Cooke, C., & Grant, T. (2006). Criminal psychology: A beginner's guide. Oneworld Publications.

Javasolt szakirodalom:

Hare, R. D. (1999). Without conscience: The disturbing world of the psychopaths among us. Guilford Press.

Sarnoff A. Mednick, Susan A. Stack, Terrie E. Moffitt, The Causes of Crime: New Biological Approaches

. (2009). United Kingdom: Cambridge University Press.

Babiak, P., & Hare, R. D. (2006). Snakes in suits: When psychopaths go to work. HarperCollins Publishers.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK