Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Fiskális alkoholizmus és az adósságfék - a közpénzügyi alkotmányosság egyes kiemelt kérdései
Tárgy kódja: JOPU439XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Pénzügyi Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Ráth Olivér Zoltán
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

A tárgy célja, hogy megismertesse a hallgatókkal az Alaptörvény államadósság fókuszú közpénzekről szóló új fejezete mögött megjelenő államháztartási és alkotmányjogi szempontból jelentős összefüggéseket, ezek jogi és gazdasági előzményeit, továbbá a tárgykör kapcsán a jogirodalomban megjelent egyes álláspontokat.

Tantárgy tartalma:

1. Fiskális alkoholizmus vagy költségvetési felelősségi keretrendszer
  2. Közpénzügyi szabályok az Alkotmányban és az Alaptörvényben
  3. Kiegyensúlyozott? Fenntartható? Átlátható? – a költségvetési gazdálkodás alkotmányos elvei és megközelítései
  4. Adósságfék – a központi költségvetésről szóló törvény kiemelt szerepe az Alaptörvényben
  5. Adósságfék – az Alkotmánybíróság hatáskör korlátozása és közpénzügyi gyakorlata
  6. Adósságfék – Költségvetési Tanács(ok) megjelenése a magyar jogrendszerben
  7. Az Állami Számvevőszék és a Magyar Nemzeti Bank
  8. ="csAA14C3B">A helyi önkormányzatok kölcsönfelvételének alkotmányos korlátozása

9. Népszavazás és közpénzügyek
  10. Az Alaptörvény kilencedik módosítása, a közpénz alkotmányos fogalma

Számonkérési és értékelési rendszere:

Aktív órai közreműködés, illetve beadandó házi dolgozat.

Irodalom:

A tananyag részét az órán elhangzottak képezik.

Ajánlott irodalom:

Klicsu László - Közpénzügyek: A gazdasági alkotmányosság alapjai, In: Trócsányi, László; Schanda, Balázs; Csink, Lóránt (szerk.) Bevezetés az alkotmányjogba : Az Alaptörvény és Magyarország alkotmányos intézményei Budapest, Magyarország : HVG-ORAC (2021) 488 p. pp. 395-438.

Kopits György: A költségvetési felelősség keretrendszere – nemzetközi tapasztalatok és magyarországi tanulságok. Pénzügyi Szemle, 2007/2.;  Restoring Public Debt Sustainability. The Role of Independent Fiscal Institutions. Oxford University Press, 2013.

Kovács Árpád: A Költségvetési Tanács a magyar Alaptörvényben. Vázlat az intézményfejlődésről és az európai uniós gyakorlatról. Pénzügyi Szemle, 2016/3., 320–337. o.

Ráth Olivér - A központi költségvetésről szóló törvény kiemelt szerepe az Alaptörvényben, FONTES IURIS 2 : 3 pp. 27-34. (2016)

Ráth Olivér - Költségvetési Tanácsok, In: Halász, Zsolt (szerk.) (szerk.) Magistra et Fautrix : Halustyik Anna emlékére Budapest, Magyarország : Pázmány Press (2019) 488 p. pp. 313-330..

Ráth Olivér - Adósságkorlát az Alaptörvényben, új különleges jogrendi esetkör?, In: Bándi, Gyula; Pogácsás, Anett (szerk.) Law in Times of Crisis - Jog válság idején Budapest, Magyarország : Pázmány Press (2023) 534 p. pp. 415-431.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK