Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: (Jogi) adatbázisok és információkeresés a gyakorlatban
Tárgy kódja: JOIT410XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Jogi Informatikai Oktatási Csoport
Tárgyfelelős oktató: dr. Aczél-Partos Adrienn
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

A kurzus folyamán a hallgatók segítséget kapnak abban, hogyan találják meg a releváns információt, milyen keresési lehetoségeik vannak, milyen jogi és egyéb társadalomtudományi adatbázisok állnak rendelkezésre a kutatómunkához. Képet kapnak arról, hogy a karon mely adatbázisok állnak rendelkezésükre, illetve a hatékony keresést is megismerhetik a szabadon elérheto forrásokban.

Tantárgy tartalma:

• Bevezeto óra. Az adatbázisok, információforrások a weben.
  • Az internetes keresok, hogyan keressünk jól a weben? Mi a deep web? A Google és a Google Scholar.
  • Magyar nyelvu jogi adatbázisok elofizetéssel. : Jogtár (Wolters Kluwer), Jogkódex (HVG-Orac)
  • Ingyenes magyar jogi adatbázisok – Nemzeti Jogszabálytár, NETJogtár, Ezer év törvényei
  • Európai Uniós információforrások (meghívott eloadó: Czákné Szomor Ildikó – Országgyulési Könyvtár EU szakreferens)
  • Repozitóriumok Magyarországon és külföldön. Az online elérheto jogi szakfolyóiratok, az Open Access publikálás, OA jogi folyóiratok
  • A Hungaricana Közgyujteményi Portál és az Arcanum Digitális Tudománytár
  • A Szaktárs kiadói gyujtemények, az e-book mufaja. Jogi blogok, enciklopédiák.
  • A digitális könyvtár mufaja. Jogtörténeti munkák a weben. (DTT, Europeana, Hathi Trust, Library of Congress)
  • Angol nyelvu jogi adatbázisok a PPKE JÁK elofizetésében. 1. – HeinOnline, EBSCO Legal Source
  • Angol nyelvu jogi adatbázisok a PPKE JÁK elofizetésében. 1. – DeGruyter Journals, Brill Online Library
  • Jogi bibliográfia (A kari könyvtár katalógusa, és az Országgyulési Könyvtár katalógusa)

Számonkérési és értékelési rendszere:

Háromfokozatú beszámoló

Irodalom:

ZŐDI Zsolt: Jogi adatbázisok és elektronikus jogi forráskutatás. In:  Infokommunikációs jog. Budapest: Dialóg Campus, 2014. szerk. Czékmann Zsolt.  321—339.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK