Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Közpénzügyek és közfinanszírozás az európai unióban
Tárgy kódja: JDDO322XA0
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 6
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Doktori Iskola
Tárgyfelelős oktató: Dr. Halász Zsolt Ákos
Tárgyleírás:

A tantárgy célja:

A tantárgy célja, hogy a közpénzügyi és közfinanszírozási intézmény és szabályrendszerbe és az ezzel kapcsolatos joganyagba magas szintű elméleti és gyakorlati betekintést nyújtson.

A kurzus tárgyleírása:

A közügyek, közfeladatok és közberuházások finanszírozása az Európai Unióban és a tagállamok mindegyikében a mindennapi közpolitikai témák egyik alapeleme.

A kurzus során áttekintjük azt a fejlődési folyamatot, amelynek során a jelenlegi EU költségvetési és azon kívüli finanszírozási rendszer kialakult.

A közpénzügyek rendszerének egyik alapvető kérdése annak megértése, hogy a különböző közkiadások finanszírozása miként és milyen forrásból történik.

A közösségi beruházások finanszírozásának jelenleg egyik legjelentősebb forrása az EU költségvetése és annak diverzifikált támogatási rendszere. A kurzus keretében áttekintjük e rendszer alapelemeit és belső összefüggéseit. A beruházás finanszírozás ugyanakkor nem pusztán költségvetési forrásokból valósul meg, ezért szükséges a költségvetésen kívüli – pénzügyi, banki – forrásokat és ezek működési mechanizmusát is feltérképezni.

A költségvetési szabályozásban alapvető fontosságú az ellenőrzési rendszerek működésének ismerete és elemzése mind az Unióban, mind pedig a tagállamokban e rendszerek jobb megértése érdekében.

A közpénzügyek rendszerében a költségvetési szabályozás mellett szükséges kitérni a közpénzügyi finanszírozási rendszer nem költségvetési eszközeire is (pl. multilaterális fejlesztési bankok, tagállami fejlesztési bankok szerepére és szabályozására), valamint a pénzügyi rendszer kereteit meghatározó monetáris intézmenyekre és ezek szabáyozására, vaamint eszköztárára is.

Alapvető témakörök

1.   &

nbsp;   Az EU költségvetési szabályozásának fejlődése napjainkig

2.       Az EU költségvetési bevételi rendszere, költségvetésen kívüli források

3.       A beruházás finanszírozás uniós költségvetési eszközei

4.       A beruházás finanszírozás pénzügyi eszközei az EU-ban és Magyarországon

5.       Tagállami és uniós pénzügyi ellenőrzési eszközközök

6.       Költségségvetésen kívüli közpénzügyi finanszírozási eszközök

7.       Az EU monetáris rendszere kialakuláse, jelene és kihívásai

Irodalom:

European Union – Public Finance, EUR-OP, Luxembourg, 2014

Helen Wallace, William Wallace, Mark A. Pollack: Policy-Making in the European Union, Oxford University Press, 2005

Future financing of the EU - Final report and recommendations of the High Level Group on Own Resources December 2016 (Monti Report)

Marján Attila (szerk.): Az Európai Unió Gazdasága, HVG Kiadói Rt., Budapest, 2005

Daniel Strasser: The Finances of Europe, Office for the Official Publications of the European Communities, Luxembourg, 1992

Baranyay László - Halász Zsolt: Multilaterális bank és uniós intézmény: Az Európai Beruházási Bank, in: IUSTUM AEQUUM SALUTARE 2019/1. pp. 5-24.

Halász Zsolt: Az Európai Unió költségvetésének szabályozása, Budapest, Pázmány Press (2018)

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDNÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali magyar 8 félév JÁK
Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDLÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Levelező magyar 8 félév JÁK